NRD Начало
Събота, 17 Май 2025
Начало Калейдоскоп Биография: Тодор Влайков
3041
Калейдоскоп

Биография: Тодор Влайков

Според него „народният учител трябва да работи и залага да се основе и нареди училищна или общинска библиотека в селото или града, дето той е учител“. В ТРЕТИ КУРС НАПУСКА МОСКОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ Тодор Влайков е роден на 13 февруари 1865 г.

| 26 Февруари 2025, 15:20 ч.
Биография: Тодор Влайков
Биография: Тодор Влайков
Снимка © DFA

Всеки човек има по един нравствен дълг, който, ако той съзнае, не може да не изпълни, не може да пренебрегне – иначе съвестта му не ще го остави на мира, казва писателят, общественик и политик Тодор Влайков, от чието рождение днес се навършват 160 години.

Министрите на туризма Мирослав Боршош и на културата Мариан Бачев откриха първата конференция &bd

Изложба от 46 живописни платна на Вихрони Попнеделев е подредена в Художествена галерия „Ил

Клубът на дейците на културата в Смолян ще представи изложбата „Светове“ на художници

Тринадесет нови платна, изпълнени в стила на хиперреализма са включени в изложбата „Вода&ld

Екшън трилърът "Работникът" с Джейсън Стейтъм измести слабо представящата се игрална версия на "С

Според него „народният учител трябва да работи и залага да се основе и нареди училищна или общинска библиотека в селото или града, дето той е учител“. Теза на Влайков е била още, че народният учител трябва да открива и нарежда празнични или вечерни училища. 

В ТРЕТИ КУРС НАПУСКА МОСКОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ

Тодор Влайков е роден на 13 февруари 1865 г. (стар стил, 26 февруари – нов стил) в Пирдоп в семейството на предприемач. Майка му е домакиня. Той завършва основно училище в родния си град, а през 1885 г. – Софийската математическа гимназия. С държавна стипендия заминава за Москва, където учи славянска филология в Московския университет.

През 1888 г., когато е в трети курс, Тодор Влайков решава да напусне университета. В писмо до брат си Алипий Влайков от 16 април 1888 г. той посочва причините за решението си. Първата е влошеното му здраве. „Друга причина, която ме накара да напусна университета, е, че тези латинщини и тези гръчки проклетии ми одръгнаха веке на душата. Аз тъй и тъй филолог няма да стана. Господарствен екзамен реших, че няма държа“. Третата и основна причина да напусне университета и да се върне в родния Пирдоп, която Тодор Влайков посочва в писмото до брат си, е желанието му не да стане учител, а както пише той: „Желая отсега още цял да се посветя на писателство. Желанието и влечението към писателство у мен го е имало безсъзнателно почти още от малък, от долните класове на гимназията“.

ПИШЕ ПЪРВИТЕ СИ СТИХОТВОРЕНИЯ КАТО ДЕТЕ

Украинската режисьорка Жана Озирна и филмът „Меден месец“

Мюзикълът „Чикаго“ идва от „Бродуей“ в София на 21 и 22

Театралният спектакъл „Нощните рицари“ по текстове на Яна Бо

Визуална инсталация под формата на природен пейзаж е изложбата, която Васко Славков представя в г

Еврейският музей във Виена откри фотоизложба по случай 80-годишнината от края на Втората световна

Първите си стихотворения Тодор Влайков пише още в четвърти клас. Някои от тях са публикувани през 1882 г. във в. „Марица“ под общо заглавие „Македонски сълзи“. Разкази започва да пише като ученик в шести клас през 1884 г.  Първият му разказ „Седянка“ е отпечатан през 1885 г. в сп. „Наука“.

През септември 1888 г. Тодор Влайков напуска Москва и се връща в Пирдоп, като носи със себе си над 200 тома книги – съчинения на руски език, оригинални и преводни, по философия и психология, по социални науки, история и литература. Той вярвал, че книгите ще му дадат най-добрите и полезни знания, необходими за всяка обществена дейност.

Най-популярната му творба е повестта „Дядовата Славчова унука“. Тодор Влайков я пише през 1886 г. в Москва, когато е на 25 години. Той е автор и на повестите „Разказ за леля Гена“ (1890), „Стрина Венковица и снаха й“ (1925). Популярни са и разказите му „Ратай“ (1892), „Чичо Стайко“ (1892).

ПО НЕГОВА ИНИЦИАТИВА СЕ ОТКРИВАТ ВЕЧЕРНИ И ПРАЗНИЧНИ УЧИЛИЩА В СОФИЯ, ПИРДОПСКА И ТЪРНОВСКА ОКОЛИЯ

От 1888 г. до 1894 г. Тодор Влайков работи като учител в Пирдоп и Велико Търново, а също като училищен инспектор в София. По негова инициатива в Пирдопска и Търновска околия, а също така и в София се откриват вечерни и празнични училища и курсове за стопанска, политическа и книжовна дейност.

Тодор Влайков създава първите читанки в България след Освобождението. Той е автор на първата читанка за първо отделение през 1891 г., на читанки за второ, трето и четвърто отделение, написани през 1892 – 1894 г. Всичките са одобрени и препоръчани от Министерството на просвещението и са разпространявани за училищата.

По време на своето учителстване Тодор Влайков основава през 1890 г. първото българско кооперативно дружество в с. Мирково, Пирдопско. Тодор Влайков е сред учредителите на Българския учителски съюз през 1895 г. и негов председател през 1898 г., на Славянското благотворително дружество през 1899 г. Дълги години Тодор Влайков е редовен сътрудник на сп. „Мисъл“. От 1902 г. до 1928 г. той е главен редактор на сп. „Демократически преглед“, орган на Радикалната партия, на която Тодор Влайков е председател. Бил депутат в 11-ото Народно събрание (1901) и в 18-ото Обикновено народно събрание (1919-1920).

СЪС СЪПРУГАТА МУ ПОСТРОЯВАТ КИНО „ВЛАЙКОВА“

През 1925 г. Тодор Влайков и третата му съпруга – Мария, започват строеж на сграда, в която да се помещава Народно кино. Новопостроеното здание е на ул. „Цар Иван Асен ІІ“ в София, в което през 1926 г. киното е открито. В завещанието си Мария Влайкова дарява сградата на Министерството на народното просвещение. След смъртта й на 31 декември 1926 г. киното е наречено на нейно име – „Влайкова“.

През 1935 г. в Народния театър „Иван Вазов“ тържествено е отбелязан 70-годишният юбилей на Тодор Влайков. В словото си тогава писателят казва: „Смятам, че някои ще прочетат онова, което съм написал… А може би ще дойдат други поколения, те ще се заинтересуват за чувствата, идеите, които са вълнували нас, вече отминалите. Аз не мога да кажа, че пиша за освобождение и полза за някого. Затова чувствам цялата ни литература като много скъпа, мила, защото е дело на всички наши литературни творци. Между тях и аз съм допринесъл нещо.“

През септември 1934 г. започват учебните занятия в единственото в страната училище-паметник – „Тодор Генчов Влайков“ в Пирдоп. Училището получава името на писателя след решение на Педагогическия съвет, прието с Протокол № 5 от 10 февруари 1937 г. То е взето само три дни преди рождения ден на Влайков. За първи директор на школото е назначен Димитър Неов.

РАЗКАЗВА ЗА ЖИТЕЙСКИЯ И ТВОРЧЕСКИЯ СИ ПЪТ В „ПРЕЖИВЯНОТО“

Първият том от неговите мемоари „Преживяното“ е издаден през 1934 г. В него писателят разказва за своя дълъг житейски и творчески път, анализира състоянието на обществено-политическия и литературния живот в страната след Освобождението. В написването на мемоарите му помага неговата дъщеря Радка, на която писателят, вече загубил зрението си, диктува. До 1942 г. от мемоарите излизат още два тома. За мемоарната си книга „Преживяното“ Тодор Влайков става първият носител на учредената през 1942 г. от столичния кмет инж. Иван Иванов (1934 – 1944) награда за литература и изобразително изкуство „София в книги и картини“ 

Тодор Влайков умира на 28 април 1943 г. на 78-годишна възраст в София.

От 1992 г. Община Пирдоп организира ежегодно през май „Влайкови дни“ в памет на писателя, учител и общественик Тодор Влайков. На 21 ноември 2002 г. Общинският съвет на Пирдоп удостоява посмъртно Тодор Влайков със званието „Почетен гражданин на Пирдоп“. През 2007 г. общината учредява Национална литературна награда „Тодор Влайков“, която се връчва по време на културните празници „Влайкови дни“. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Боно дебютира с документален филм на кинофестивала в Кан
Фронтменът на групата Ю Ту Боно дебютира в Кан с документалния филм Bono: Stories of Surrender на AppleTV+, предаде Ройтерс. Черно-бялата лента е базирана на мемоарите на певеца, о ...
С концерт с участието на Теодосий Спасов бе открит официално летният сезон във Варна
С концерт спектакъл с участието на Теодосий Спасов тази вечер бе открит официално летният сезон във Варна. Празникът, организиран от Общината в крайморския град, премина под мотото ...
Музей, посветен на миграцията, отвори врати в Ротердам
Музей, посветен на миграцията, беше открит в Ротердам, Нидерландия, предаде Асошиейтед прес. Това става на фона на засилващите се антиимигрантските нагласи в Европа. Музеят разказв ...
Хенри Фонда – “разгневения мъж”, който не можа да получи лично своя "Оскар"
Хенри Фонда – актьорът, който получава световна известност с филма „12 разгневени мъже“ (1957) и през почти половинвековната си кариера изгражда десетки образи на ...
Певецът Крис Браун е обвинен за "нападение с бутилка" в нощен клуб в Лондон
Ар енд би певецът Крис Браун е обвинен в тежка телесна повреда с умисъл заради предполагаемо нападение с бутилка в лондонски нощен клуб преди две години, съобщиха Пи Ей медия/ДПА. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Боно дебютира с документален филм на кинофестивала в Кан
Фронтменът на групата Ю Ту Боно дебютира в Кан с документалния филм Bono: Stories of Surrender на AppleTV+, предаде Ройтерс. Черно-бялата лента е базирана на мемоарите на певеца, о ...
Над 50 000 души са постели българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака
Над 50 хил. души са посетили българския павилион на световното изложение ЕКСПО 2025 в Осака за малко повече от месец след неговото откриване на 13 април. Статистиката съобщиха от И ...
Премиерата на новия филм на Ари Астър - "Едингтън", привлече в Кан холивудски звезди
Премиерата на най-новия филм на американския режисьор Ари Астър - "Едингтън" (Eddington), привлече холивудски звезди на червения килим на кинофестивала в Кан в петък вечер, където ...
От червено було до обръчи: Булките на България през вековете
В какви рокли са се омъжвали нашите майки и баби, какви са били сватбените аксесоари през миналия век? Това показва изложба в Етнографския комплекс в стария ямболски квартал &bdquo ...
„Острови“ на тишината и вътрешния пейзаж: Стефан Марков в съвременната визуална култура
Стефан Марков - автор оставил цялостен и устойчив почерк, какъвто рядко се среща в нашата епоха на преход и промяна. Това каза в интервю изкуствоведката Пламена Димитрова-Рачева. Т ...
Тикер в 19:00 ч.
Фронтменът на групата Ю Ту Боно дебютира в Кан с документалния филм Bono: Storie ...
Начало Калейдоскоп
3041
Калейдоскоп

Биография: Тодор Влайков

Според него „народният учител трябва да работи и залага да се основе и нареди училищна или общинска библиотека в селото или града, дето той е учител“. В ТРЕТИ КУРС НАПУСКА МОСКОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ Тодор Влайков е роден на 13 февруари 1865 г.

| 26 Февруари 2025, 15:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Тодор Влайков
Биография: Тодор Влайков
Снимка © DFA

Всеки човек има по един нравствен дълг, който, ако той съзнае, не може да не изпълни, не може да пренебрегне – иначе съвестта му не ще го остави на мира, казва писателят, общественик и политик Тодор Влайков, от чието рождение днес се навършват 160 години.

Според него „народният учител трябва да работи и залага да се основе и нареди училищна или общинска библиотека в селото или града, дето той е учител“. Теза на Влайков е била още, че народният учител трябва да открива и нарежда празнични или вечерни училища. 

В ТРЕТИ КУРС НАПУСКА МОСКОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ

Тодор Влайков е роден на 13 февруари 1865 г. (стар стил, 26 февруари – нов стил) в Пирдоп в семейството на предприемач. Майка му е домакиня. Той завършва основно училище в родния си град, а през 1885 г. – Софийската математическа гимназия. С държавна стипендия заминава за Москва, където учи славянска филология в Московския университет.

През 1888 г., когато е в трети курс, Тодор Влайков решава да напусне университета. В писмо до брат си Алипий Влайков от 16 април 1888 г. той посочва причините за решението си. Първата е влошеното му здраве. „Друга причина, която ме накара да напусна университета, е, че тези латинщини и тези гръчки проклетии ми одръгнаха веке на душата. Аз тъй и тъй филолог няма да стана. Господарствен екзамен реших, че няма държа“. Третата и основна причина да напусне университета и да се върне в родния Пирдоп, която Тодор Влайков посочва в писмото до брат си, е желанието му не да стане учител, а както пише той: „Желая отсега още цял да се посветя на писателство. Желанието и влечението към писателство у мен го е имало безсъзнателно почти още от малък, от долните класове на гимназията“.

ПИШЕ ПЪРВИТЕ СИ СТИХОТВОРЕНИЯ КАТО ДЕТЕ

Първите си стихотворения Тодор Влайков пише още в четвърти клас. Някои от тях са публикувани през 1882 г. във в. „Марица“ под общо заглавие „Македонски сълзи“. Разкази започва да пише като ученик в шести клас през 1884 г.  Първият му разказ „Седянка“ е отпечатан през 1885 г. в сп. „Наука“.

През септември 1888 г. Тодор Влайков напуска Москва и се връща в Пирдоп, като носи със себе си над 200 тома книги – съчинения на руски език, оригинални и преводни, по философия и психология, по социални науки, история и литература. Той вярвал, че книгите ще му дадат най-добрите и полезни знания, необходими за всяка обществена дейност.

Най-популярната му творба е повестта „Дядовата Славчова унука“. Тодор Влайков я пише през 1886 г. в Москва, когато е на 25 години. Той е автор и на повестите „Разказ за леля Гена“ (1890), „Стрина Венковица и снаха й“ (1925). Популярни са и разказите му „Ратай“ (1892), „Чичо Стайко“ (1892).

ПО НЕГОВА ИНИЦИАТИВА СЕ ОТКРИВАТ ВЕЧЕРНИ И ПРАЗНИЧНИ УЧИЛИЩА В СОФИЯ, ПИРДОПСКА И ТЪРНОВСКА ОКОЛИЯ

От 1888 г. до 1894 г. Тодор Влайков работи като учител в Пирдоп и Велико Търново, а също като училищен инспектор в София. По негова инициатива в Пирдопска и Търновска околия, а също така и в София се откриват вечерни и празнични училища и курсове за стопанска, политическа и книжовна дейност.

Тодор Влайков създава първите читанки в България след Освобождението. Той е автор на първата читанка за първо отделение през 1891 г., на читанки за второ, трето и четвърто отделение, написани през 1892 – 1894 г. Всичките са одобрени и препоръчани от Министерството на просвещението и са разпространявани за училищата.

По време на своето учителстване Тодор Влайков основава през 1890 г. първото българско кооперативно дружество в с. Мирково, Пирдопско. Тодор Влайков е сред учредителите на Българския учителски съюз през 1895 г. и негов председател през 1898 г., на Славянското благотворително дружество през 1899 г. Дълги години Тодор Влайков е редовен сътрудник на сп. „Мисъл“. От 1902 г. до 1928 г. той е главен редактор на сп. „Демократически преглед“, орган на Радикалната партия, на която Тодор Влайков е председател. Бил депутат в 11-ото Народно събрание (1901) и в 18-ото Обикновено народно събрание (1919-1920).

СЪС СЪПРУГАТА МУ ПОСТРОЯВАТ КИНО „ВЛАЙКОВА“

През 1925 г. Тодор Влайков и третата му съпруга – Мария, започват строеж на сграда, в която да се помещава Народно кино. Новопостроеното здание е на ул. „Цар Иван Асен ІІ“ в София, в което през 1926 г. киното е открито. В завещанието си Мария Влайкова дарява сградата на Министерството на народното просвещение. След смъртта й на 31 декември 1926 г. киното е наречено на нейно име – „Влайкова“.

През 1935 г. в Народния театър „Иван Вазов“ тържествено е отбелязан 70-годишният юбилей на Тодор Влайков. В словото си тогава писателят казва: „Смятам, че някои ще прочетат онова, което съм написал… А може би ще дойдат други поколения, те ще се заинтересуват за чувствата, идеите, които са вълнували нас, вече отминалите. Аз не мога да кажа, че пиша за освобождение и полза за някого. Затова чувствам цялата ни литература като много скъпа, мила, защото е дело на всички наши литературни творци. Между тях и аз съм допринесъл нещо.“

През септември 1934 г. започват учебните занятия в единственото в страната училище-паметник – „Тодор Генчов Влайков“ в Пирдоп. Училището получава името на писателя след решение на Педагогическия съвет, прието с Протокол № 5 от 10 февруари 1937 г. То е взето само три дни преди рождения ден на Влайков. За първи директор на школото е назначен Димитър Неов.

РАЗКАЗВА ЗА ЖИТЕЙСКИЯ И ТВОРЧЕСКИЯ СИ ПЪТ В „ПРЕЖИВЯНОТО“

Първият том от неговите мемоари „Преживяното“ е издаден през 1934 г. В него писателят разказва за своя дълъг житейски и творчески път, анализира състоянието на обществено-политическия и литературния живот в страната след Освобождението. В написването на мемоарите му помага неговата дъщеря Радка, на която писателят, вече загубил зрението си, диктува. До 1942 г. от мемоарите излизат още два тома. За мемоарната си книга „Преживяното“ Тодор Влайков става първият носител на учредената през 1942 г. от столичния кмет инж. Иван Иванов (1934 – 1944) награда за литература и изобразително изкуство „София в книги и картини“ 

Тодор Влайков умира на 28 април 1943 г. на 78-годишна възраст в София.

От 1992 г. Община Пирдоп организира ежегодно през май „Влайкови дни“ в памет на писателя, учител и общественик Тодор Влайков. На 21 ноември 2002 г. Общинският съвет на Пирдоп удостоява посмъртно Тодор Влайков със званието „Почетен гражданин на Пирдоп“. През 2007 г. общината учредява Национална литературна награда „Тодор Влайков“, която се връчва по време на културните празници „Влайкови дни“. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Боно дебютира с документален филм на кинофестивала в Кан
С концерт с участието на Теодосий Спасов бе открит официално летният сезон във Варна
Музей, посветен на миграцията, отвори врати в Ротердам
Хенри Фонда – “разгневения мъж”, който не можа да получи лично своя "Оскар"
Певецът Крис Браун е обвинен за "нападение с бутилка" в нощен клуб в Лондон
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Боно дебютира с документален филм на кинофестивала в Кан
Тонът на времето
Над 50 000 души са постели българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака
Цветни аспекти
Премиерата на новия филм на Ари Астър - "Едингтън", привлече в Кан холивудски звезди
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.